Bourns Inc. SDR0805-471KL
SDR0805-471KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0805-471KL
Brief Description
FIXED IND 470UH 340MA 1.96 OHM
Datasheet Download
SDR0805-471KL.pdf
Availability of SDR0805-471KL
QUANTITY
SDR0805-471KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0805-471KL
Internal Part NumberEIS-SDR0805-471KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR0805 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0805
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating340mA
Current - Saturation500mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.96 Ohm Max
Q @ Freq12 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0805-471KL
Related LinksSDR080, SDR0805-471KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0805-471KL Details Description
Related parts for SDR0805-471KL
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MARKER FOR TERMINAL BLOCKS datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf