Bourns Inc. SDR0906-391KL
SDR0906-391KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0906-391KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 450MA 1.4 OHM
Datasheet Download
SDR0906-391KL.pdf
Availability of SDR0906-391KL
QUANTITY
SDR0906-391KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0906-391KL
Internal Part NumberEIS-SDR0906-391KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR0906 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR0906
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation640mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.413" W (12.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0906-391KL
Related LinksSDR090, SDR0906-391KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0906-391KL Details Description
Related parts for SDR0906-391KL
DIODE GEN PURP 600V 12A DO203AA datasheet.pdf
ADAPTER USB ON SLOTBRACKET datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 SOCKET-WIRE 2M datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT MESH 7DBI 2.4GHZ DCE U.FL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 540MA 510 MOHM datasheet.pdf