Bourns Inc. SDR0906-561KL
SDR0906-561KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR0906-561KL
Brief Description
FIXED IND 560UH 320MA 2.1 OHM
Datasheet Download
SDR0906-561KL.pdf
Availability of SDR0906-561KL
QUANTITY
SDR0906-561KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR0906-561KL
Internal Part NumberEIS-SDR0906-561KL
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating320mA
Current - Saturation530mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.1 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.413" W (12.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.248" (6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR0906-561KL
Related LinksSDR090, SDR0906-561KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR0906-561KL Details Description
Related parts for SDR0906-561KL
RES ARRAY 3 RES 100 OHM 6SIP datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.1A MINI6 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO263-3 datasheet.pdf
CAP MICA 24PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SERIALIZER LVDS 32BIT 64TQFP datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPEN COLL 10DIP GW datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT ULP 40MSPS 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 80POS datasheet.pdf