Bourns Inc. SDR1005-2R5ML
SDR1005-2R5ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR1005-2R5ML
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.5UH 5.5A 12 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR1005-2R5ML.pdf
Availability of SDR1005-2R5ML
QUANTITY
SDR1005-2R5ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1005-2R5ML
Internal Part NumberEIS-SDR1005-2R5ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR1005 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationS(D,R)R1005 Mounting Base Jun/2010
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1005
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.5µH
Tolerance±20%
Current Rating5.5A
Current - Saturation7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)12 mOhm Max
Q @ Freq49 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant56MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1005-2R5ML
Related LinksSDR100, SDR1005-2R5ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1005-2R5ML Details Description
Related parts for SDR1005-2R5ML
RES SMD 107 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 44-PLCC datasheet.pdf
IC BUS SWITCH QUAD QUICK 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 290MA 3.01 OHM datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 800V TO-200AC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 100MA 2.7 OHM datasheet.pdf