Bourns Inc. SDR1005-330ML
SDR1005-330ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR1005-330ML
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 1.8A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR1005-330ML.pdf
Availability of SDR1005-330ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDR1005-330ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1005-330ML
Internal Part NumberEIS-SDR1005-330ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1005 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationS(D,R)R1005 Mounting Base Jun/2010
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1005
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq29 @ 2.2MHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1005-330ML
Related LinksSDR100, SDR1005-330ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1005-330ML Details Description
Related parts for SDR1005-330ML
MOSFET N-CH 30V 64A D2PAK datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.7A TO-92L datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER 200W ACC-6L datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 5A 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
330UF 35V 10X12MM 85C 3500H datasheet.pdf