Bourns Inc. SDR1005-390ML
SDR1005-390ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR1005-390ML
Brief Description
FIXED IND 39UH SMD
Datasheet Download
SDR1005-390ML.pdf
Availability of SDR1005-390ML
QUANTITY
SDR1005-390ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1005-390ML
Internal Part NumberEIS-SDR1005-390ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationSDR1005 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationS(D,R)R1005 Mounting Base Jun/2010
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1005
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1005-390ML
Related LinksSDR100, SDR1005-390ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1005-390ML Details Description
Related parts for SDR1005-390ML
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AC datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 30POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
COMBO-D 5X5 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf