Bourns Inc. SDR1030-151K
SDR1030-151K picture photo
Mfg. Part Number
SDR1030-151K
Brief Description
FIXED IND 150UH 600MA 700 MOHM
Datasheet Download
SDR1030-151K.pdf
Availability of SDR1030-151K
QUANTITY
SDR1030-151K Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1030-151K
Internal Part NumberEIS-SDR1030-151K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1030 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1030
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating600mA
Current - Saturation580mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant7.9MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.130" (3.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1030-151K
Related LinksSDR103, SDR1030-151K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1030-151K Details Description
Related parts for SDR1030-151K
IDC CABLE-ASR26G/ AE26G / X datasheet.pdf
FUSE CERM 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
USK16 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
26500 2C 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 56 UF 20% 50 V datasheet.pdf