Bourns Inc. SDR1030-681K
SDR1030-681K picture photo
Mfg. Part Number
SDR1030-681K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 230MA 3.3 OHM
Datasheet Download
SDR1030-681K.pdf
Availability of SDR1030-681K
QUANTITY
SDR1030-681K Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1030-681K
Internal Part NumberEIS-SDR1030-681K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1030 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1030
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating230mA
Current - Saturation270mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.3 Ohm Max
Q @ Freq18 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.2MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.130" (3.30mm)