Bourns Inc. SDR1045-6R8M
SDR1045-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
SDR1045-6R8M
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 3.5A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR1045-6R8M.pdf
Availability of SDR1045-6R8M
QUANTITY
SDR1045-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1045-6R8M
Internal Part NumberEIS-SDR1045-6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1045 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package700
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1045
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation4.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant35.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1045-6R8M
Related LinksSDR104, SDR1045-6R8M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1045-6R8M Details Description
Related parts for SDR1045-6R8M
IC DECODER/DEMUX 1-OF-8 16-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 8CHAN 5V 52LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 4POS 15AU datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT CERTI 22-18AWG datasheet.pdf
CONN MINI SMB PLUG 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CABLE ASSY N MALE-N MALE 1000MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A SOT89-3 datasheet.pdf