Bourns Inc. SDR1305-100M
SDR1305-100M picture photo
Mfg. Part Number
SDR1305-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 3.6A 37 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR1305-100M.pdf
Availability of SDR1305-100M
QUANTITY
SDR1305-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1305-100M
Internal Part NumberEIS-SDR1305-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1305 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1305
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating3.6A
Current - Saturation4.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)37 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant27MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1305-100M
Related LinksSDR130, SDR1305-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1305-100M Details Description
Related parts for SDR1305-100M
IC SWITCH QUAD 1X1 14SSOP datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf