Bourns Inc. SDR1305-101K
SDR1305-101K picture photo
Mfg. Part Number
SDR1305-101K
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.4A 255 MOHM
Datasheet Download
SDR1305-101K.pdf
Availability of SDR1305-101K
QUANTITY
SDR1305-101K Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1305-101K
Internal Part NumberEIS-SDR1305-101K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1305 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1305
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating1.4A
Current - Saturation1.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)255 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1305-101K
Related LinksSDR130, SDR1305-101K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1305-101K Details Description
Related parts for SDR1305-101K
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RCPT 10ROW 300POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 14K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUD 50W STER D 32HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/ 2-H-3 5 P20 R24 datasheet.pdf
AC POWER SUPPLY 18VDC EXTENDED T datasheet.pdf