Bourns Inc. SDR1307-161KL
SDR1307-161KL picture photo
Mfg. Part Number
SDR1307-161KL
Brief Description
FIXED IND 160UH SMD
Datasheet Download
SDR1307-161KL.pdf
Availability of SDR1307-161KL
QUANTITY
SDR1307-161KL Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1307-161KL
Internal Part NumberEIS-SDR1307-161KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1307
Material - CoreFerrite
Inductance160µH
Tolerance±10%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.288" (7.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1307-161KL
Related LinksSDR130, SDR1307-161KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1307-161KL Details Description
Related parts for SDR1307-161KL
CONN ADAPTER RCPT SC-ST 12-PLEX datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 24POS datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 66 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.4A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf