Bourns Inc. SDR1307-2R2ML
SDR1307-2R2ML picture photo
Mfg. Part Number
SDR1307-2R2ML
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 9A 6 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR1307-2R2ML.pdf
Availability of SDR1307-2R2ML
QUANTITY
SDR1307-2R2ML Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1307-2R2ML
Internal Part NumberEIS-SDR1307-2R2ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR1307 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR1307
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation18A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Q @ Freq22 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.288" (7.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1307-2R2ML
Related LinksSDR130, SDR1307-2R2ML Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1307-2R2ML Details Description
Related parts for SDR1307-2R2ML
RES SMD 9.53KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPDT 16UQFN datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 5POS VERT .200 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SPI/SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN IDC 1 POS 22 AWG THRUCAP datasheet.pdf