Bourns Inc. SDR1307A-270M
SDR1307A-270M picture photo
Mfg. Part Number
SDR1307A-270M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 3.3A 60 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR1307A-270M.pdf
Availability of SDR1307A-270M
QUANTITY
SDR1307A-270M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1307A-270M
Internal Part NumberEIS-SDR1307A-270M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SDR1307A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating3.3A
Current - Saturation5.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant11MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.507" L x 0.507" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.288" (7.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1307A-270M
Related LinksSDR130, SDR1307A-270M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1307A-270M Details Description
Related parts for SDR1307A-270M
IC MICROMON 5V PBRST/WD SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
SCR FAST SW 400A 1000V TO-200AB datasheet.pdf
RES 3 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf