Bourns Inc. SDR1307A-330K
SDR1307A-330K picture photo
Mfg. Part Number
SDR1307A-330K
Brief Description
FIXED IND 33UH 3.1A 65 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR1307A-330K.pdf
Availability of SDR1307A-330K
QUANTITY
SDR1307A-330K Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1307A-330K
Internal Part NumberEIS-SDR1307A-330K
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SDR1307A
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating3.1A
Current - Saturation5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)65 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.507" L x 0.507" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.288" (7.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1307A-330K
Related LinksSDR130, SDR1307A-330K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1307A-330K Details Description
Related parts for SDR1307A-330K
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 7/8" datasheet.pdf
TRANSFRMR 100UH 13W 1.6A 12P SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A VFN datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1000V 8A BR-8 datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG CABLE 1MM 30POS SOLDER datasheet.pdf
680UF 200V 35X25MM 105C 5000H datasheet.pdf