Bourns Inc. SDR1307A-4R7M
SDR1307A-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
SDR1307A-4R7M
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 7A 10 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR1307A-4R7M.pdf
Availability of SDR1307A-4R7M
QUANTITY
SDR1307A-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR1307A-4R7M
Internal Part NumberEIS-SDR1307A-4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SDR1307A
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating7A
Current - Saturation13A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant36MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.507" L x 0.507" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.288" (7.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR1307A-4R7M
Related LinksSDR130, SDR1307A-4R7M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR1307A-4R7M Details Description
Related parts for SDR1307A-4R7M
MOSFET N-CH 500V 84A T-MAX datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 24POS 5A datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 400W 200V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER DVR 1:2 12DFN datasheet.pdf
SMT RETAINER FOR 20MM CELL datasheet.pdf
CONN RING CIRC 10-12AWG #10 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf