Bourns Inc. SDR2207-4R7M
SDR2207-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
SDR2207-4R7M
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 8.5A 8.8 MOHM
Datasheet Download
SDR2207-4R7M.pdf
Availability of SDR2207-4R7M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDR2207-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR2207-4R7M
Internal Part NumberEIS-SDR2207-4R7M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR2207
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating8.5A
Current - Saturation15A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.8 mOhm Max
Q @ Freq38 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant33MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR2207-4R7M
Related LinksSDR220, SDR2207-4R7M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR2207-4R7M Details Description
Related parts for SDR2207-4R7M
SW SAFETY 1NC/1NO ROLLER 120V datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.735" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V SGL DO35 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 10KV datasheet.pdf