Bourns Inc. SDR7030-100M
SDR7030-100M picture photo
Mfg. Part Number
SDR7030-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.5A 75 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR7030-100M.pdf
Availability of SDR7030-100M
QUANTITY
SDR7030-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR7030-100M
Internal Part NumberEIS-SDR7030-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR7030 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR7030
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation1.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)75 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.130" (3.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR7030-100M
Related LinksSDR703, SDR7030-100M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR7030-100M Details Description
Related parts for SDR7030-100M
LINKING CABLE 4WAY PLUG 100MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 80A TO-220 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC P600 datasheet.pdf
CABLE 4COND 32AWG MULTIPLE 100' datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 NAT 100' datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO252 datasheet.pdf