Bourns Inc. SDR7045-150M
SDR7045-150M picture photo
Mfg. Part Number
SDR7045-150M
Brief Description
FIXED IND 15UH 1.6A 86 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR7045-150M.pdf
Availability of SDR7045-150M
QUANTITY
SDR7045-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR7045-150M
Internal Part NumberEIS-SDR7045-150M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR7045 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR7045
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)86 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant19MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR7045-150M
Related LinksSDR704, SDR7045-150M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR7045-150M Details Description
Related parts for SDR7045-150M
END BARRIER BLACK POLY LB SER datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BIN COUNTER 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SCD80 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/16-48" CLEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
SELF-LAMINATING TAGS 3.50X5.75 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf