Bourns Inc. SDR7045-220M
SDR7045-220M picture photo
Mfg. Part Number
SDR7045-220M
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.4A 125 MOHM SMD
Datasheet Download
SDR7045-220M.pdf
Availability of SDR7045-220M
QUANTITY
SDR7045-220M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDR7045-220M
Internal Part NumberEIS-SDR7045-220M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSDR7045 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDR7045
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation1.62A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)125 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDR7045-220M
Related LinksSDR704, SDR7045-220M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDR7045-220M Details Description
Related parts for SDR7045-220M
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE GRAY CMR datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8WLCSP datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN WTW SOCKET ASSY 12POS datasheet.pdf
STUDIOPATCH 64 PTS W datasheet.pdf
NEXT I G/P SS 154/120 datasheet.pdf
7" LCD CAPE FOR BEAGLE BONE BLAC datasheet.pdf