Sullins Connector Solutions SDS-107-PRW2-F37-SN13-11
SDS-107-PRW2-F37-SN13-11 picture photo
Mfg. Part Number
SDS-107-PRW2-F37-SN13-11
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
SDS-107-PRW2-F37-SN13-11.pdf
Availability of SDS-107-PRW2-F37-SN13-11
QUANTITY
SDS-107-PRW2-F37-SN13-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS-107-PRW2-F37-SN13-11
Internal Part NumberEIS-SDS-107-PRW2-F37-SN13-11
Standard Package40
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishTin Plated
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS-107-PRW2-F37-SN13-11
SDS-107-PRW2-F37-SN13-11 Details Description
Related parts for SDS-107-PRW2-F37-SN13-11
CAP CER 4.7PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONTROLLER USB Z-WAVE datasheet.pdf
PMI CAP YELLOW FLAT TRANSPARENT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf