Sullins Connector Solutions SDS-107-PRW2-M25-SN13-11
SDS-107-PRW2-M25-SN13-11 picture photo
Mfg. Part Number
SDS-107-PRW2-M25-SN13-11
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
SDS-107-PRW2-M25-SN13-11.pdf
Availability of SDS-107-PRW2-M25-SN13-11
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDS-107-PRW2-M25-SN13-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS-107-PRW2-M25-SN13-11
Internal Part NumberEIS-SDS-107-PRW2-M25-SN13-11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLD-Sub Series 05/Jan/2015
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series107
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishTin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS-107-PRW2-M25-SN13-11
SDS-107-PRW2-M25-SN13-11 Details Description
Related parts for SDS-107-PRW2-M25-SN13-11
IC REG LDO 9V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 41POS datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf