Sullins Connector Solutions SDS100-PRW2-F50-SN00-1
SDS100-PRW2-F50-SN00-1 picture photo
Mfg. Part Number
SDS100-PRW2-F50-SN00-1
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
SDS100-PRW2-F50-SN00-1.pdf
Availability of SDS100-PRW2-F50-SN00-1
QUANTITY
SDS100-PRW2-F50-SN00-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS100-PRW2-F50-SN00-1
Internal Part NumberEIS-SDS100-PRW2-F50-SN00-1
Standard Package40
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
TerminationSolder Cup
Features-
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS100-PRW2-F50-SN00-1
Related LinksSDS100-PRW2, SDS100-PRW2-F50-SN00-1 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SDS100-PRW2-F50-SN00-1 Details Description
Related parts for SDS100-PRW2-F50-SN00-1
DSUB CABLE - CMP09S/AE09M/X datasheet.pdf
MOTERIZED READER datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15V DIP DL datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 6V RED datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC 100W 100V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 187 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO216AA datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
CAP TRIM 2.5-7PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf