Sullins Connector Solutions SDS100-PRW2-M37-SN00-1
SDS100-PRW2-M37-SN00-1 picture photo
Mfg. Part Number
SDS100-PRW2-M37-SN00-1
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
SDS100-PRW2-M37-SN00-1.pdf
Availability of SDS100-PRW2-M37-SN00-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDS100-PRW2-M37-SN00-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS100-PRW2-M37-SN00-1
Internal Part NumberEIS-SDS100-PRW2-M37-SN00-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLD-Sub Series 05/Jan/2015
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series100
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishTin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS100-PRW2-M37-SN00-1
Related LinksSDS100-PRW2, SDS100-PRW2-M37-SN00-1 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SDS100-PRW2-M37-SN00-1 Details Description
Related parts for SDS100-PRW2-M37-SN00-1
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO220FP datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 100MA 30V datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FAN GASKET BLACK 92MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf