Sullins Connector Solutions SDS101-PRW2-F37-SN83-6
SDS101-PRW2-F37-SN83-6 picture photo
Mfg. Part Number
SDS101-PRW2-F37-SN83-6
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
SDS101-PRW2-F37-SN83-6.pdf
Availability of SDS101-PRW2-F37-SN83-6
QUANTITY
SDS101-PRW2-F37-SN83-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS101-PRW2-F37-SN83-6
Internal Part NumberEIS-SDS101-PRW2-F37-SN83-6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLD-Sub Series 05/Jan/2015
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series101
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS101-PRW2-F37-SN83-6
Related LinksSDS101-PRW2, SDS101-PRW2-F37-SN83-6 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SDS101-PRW2-F37-SN83-6 Details Description
Related parts for SDS101-PRW2-F37-SN83-6
IC DIVIDER /2 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SSD 96GB SCSI datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER PRE FET 4 CHAN 24-SSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRC 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
GROUNDING BUSBAR KITS 19 483MM datasheet.pdf