Sullins Connector Solutions SDS103-PRW2-F37-SN00-132
SDS103-PRW2-F37-SN00-132 picture photo
Mfg. Part Number
SDS103-PRW2-F37-SN00-132
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
SDS103-PRW2-F37-SN00-132.pdf
Availability of SDS103-PRW2-F37-SN00-132
QUANTITY
SDS103-PRW2-F37-SN00-132 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS103-PRW2-F37-SN00-132
Internal Part NumberEIS-SDS103-PRW2-F37-SN00-132
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series103
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS103-PRW2-F37-SN00-132
SDS103-PRW2-F37-SN00-132 Details Description
Related parts for SDS103-PRW2-F37-SN00-132
IC REG LDO ADJ 3A TO263 datasheet.pdf
LED ORANGE 0603 SMD datasheet.pdf
Crystal 60.0000kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ CHIRP datasheet.pdf
KIT HARDWARE FOR AGLN-NANO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 0804 datasheet.pdf