Sullins Connector Solutions SDS108-PRW1-F15-SN63-1
SDS108-PRW1-F15-SN63-1 picture photo
Mfg. Part Number
SDS108-PRW1-F15-SN63-1
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
SDS108-PRW1-F15-SN63-1.pdf
Availability of SDS108-PRW1-F15-SN63-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SDS108-PRW1-F15-SN63-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS108-PRW1-F15-SN63-1
Internal Part NumberEIS-SDS108-PRW1-F15-SN63-1
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series108
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishNickel Plated
Operating Temperature-
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS108-PRW1-F15-SN63-1
Related LinksSDS108-PRW1, SDS108-PRW1-F15-SN63-1 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SDS108-PRW1-F15-SN63-1 Details Description
Related parts for SDS108-PRW1-F15-SN63-1
IC DIGITAL POT 50K 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 110MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
WIRE LOCATOR 21MM datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf