API Delevan SDS130R-563M
SDS130R-563M picture photo
Mfg. Part Number
SDS130R-563M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 750MA 680 MOHM
Datasheet Download
SDS130R-563M.pdf
Availability of SDS130R-563M
QUANTITY
SDS130R-563M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDS130R-563M
Internal Part NumberEIS-SDS130R-563M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSDS130R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)680 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.500" L x 0.398" W (12.70mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDS130R-563M
Related LinksSDS130, SDS130R-563M Datasheet, API Delevan Distributor
SDS130R-563M Details Description
Related parts for SDS130R-563M
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11-B SLVR datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORZ 1A NO/NC NYLON datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 600MA LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 410MW SOD123 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 350MA TO92-3 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf