AVX Corporation SE051C106KAR
SE051C106KAR picture photo
Mfg. Part Number
SE051C106KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SE051C106KAR.pdf
Availability of SE051C106KAR
QUANTITY
SE051C106KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SE051C106KAR
Internal Part NumberEIS-SE051C106KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSE
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.402" (10.20mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SE051C106KAR
Related LinksSE051C, SE051C106KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SE051C106KAR Details Description
Related parts for SE051C106KAR
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-162MHZ datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC 114-343 350MA datasheet.pdf