Vishay Semiconductor/Diodes Division SE10PG-M3/84A
SE10PG-M3/84A picture photo
Mfg. Part Number
SE10PG-M3/84A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO220AA
Datasheet Download
SE10PG-M3/84A.pdf
Availability of SE10PG-M3/84A
QUANTITY
SE10PG-M3/84A Order Process
Ship out your order
Specifications of SE10PG-M3/84A
Internal Part NumberEIS-SE10PG-M3/84A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SerieseSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05V @ 1A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)780ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-220AA
Supplier Device PackageDO-220AA (SMP)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SE10PG-M3/84A
Related LinksSE10PG, SE10PG-M3/84A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SE10PG-M3/84A Details Description
Related parts for SE10PG-M3/84A
TOROID ISOLATION TRANS 1500VA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CABLE LMR240 N TYP PLUG-PLUG 24" datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D SUB MA PCR 2W2C_10 A_S4_4-40 U datasheet.pdf