Vishay Semiconductor/Diodes Division SE12DBHM3/I
SE12DBHM3/I picture photo
Mfg. Part Number
SE12DBHM3/I
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 3.2A TO263AC
Datasheet Download
SE12DBHM3/I.pdf
Availability of SE12DBHM3/I
QUANTITY
SE12DBHM3/I Order Process
Ship out your order
Specifications of SE12DBHM3/I
Internal Part NumberEIS-SE12DBHM3/I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, eSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)3.2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 12A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3µs
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F90pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Supplier Device PackageTO-263AC (SMPD)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SE12DBHM3/I
Related LinksSE12D, SE12DBHM3/I Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SE12DBHM3/I Details Description
Related parts for SE12DBHM3/I
RES SMD 4.3K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
ARRAY LED IMS CREE X-LAMP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEATSINK DEGREASED 25.4MM datasheet.pdf
LIMIT SWITCH MICROLOAD AIRTIGHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf