Vishay Semiconductor/Diodes Division SE15PD-E3/85A
SE15PD-E3/85A picture photo
Mfg. Part Number
SE15PD-E3/85A
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO220AA
Datasheet Download
SE15PD-E3/85A.pdf
Availability of SE15PD-E3/85A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SE15PD-E3/85A Order Process
Ship out your order
Specifications of SE15PD-E3/85A
Internal Part NumberEIS-SE15PD-E3/85A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SerieseSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)900ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F9.5pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-220AA
Supplier Device PackageDO-220AA (SMP)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SE15PD-E3/85A
Related LinksSE15PD, SE15PD-E3/85A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SE15PD-E3/85A Details Description
Related parts for SE15PD-E3/85A
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
POT 4.7K OHM 3W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC SWITCH SNGL SPDT 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMCJ datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA HDR/NAIL DR TIN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf