Vishay Semiconductor/Diodes Division SE15PG-M3/85A
SE15PG-M3/85A picture photo
Mfg. Part Number
SE15PG-M3/85A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO220AA
Datasheet Download
SE15PG-M3/85A.pdf
Availability of SE15PG-M3/85A
QUANTITY
SE15PG-M3/85A Order Process
Ship out your order
Specifications of SE15PG-M3/85A
Internal Part NumberEIS-SE15PG-M3/85A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SerieseSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)900ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F9.5pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-220AA
Supplier Device PackageDO-220AA (SMP)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SE15PG-M3/85A
Related LinksSE15PG, SE15PG-M3/85A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SE15PG-M3/85A Details Description
Related parts for SE15PG-M3/85A
TRIAC ALTERNISTOR 200V 12A TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 24V datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 10ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.74K OHM 1% 10W datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II, TP-TX/FX-CW datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf