| Internal Part Number | EIS-SEAM-50-02.0-S-08-2-A-K-TR | |
| Standard Package | 125 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine | |
| Series | SEARAY™ SEAM | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Connector Type | High Density Array, Male | |
| Number of Positions | 400 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 8 | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Features | Board Guide | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Mated Stacking Heights | 7mm, 8mm, 8.5mm | |
| Height Above Board | 0.181" (4.60mm) | |