Cornell Dubilier Electronics SEK100M063ST
SEK100M063ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK100M063ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SEK100M063ST.pdf
Availability of SEK100M063ST
QUANTITY
SEK100M063ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK100M063ST
Internal Part NumberEIS-SEK100M063ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSEK
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)13.27 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK100M063ST
Related LinksSEK100, SEK100M063ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK100M063ST Details Description
Related parts for SEK100M063ST
CONN IDC SOCKET 50POS 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 250M OHM 5% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC CTLR PWM SYNC PROGR 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
9POS M FILT TYP 1 PC M3 datasheet.pdf