Cornell Dubilier Electronics SEK100M350ST
SEK100M350ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK100M350ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
SEK100M350ST.pdf
Availability of SEK100M350ST
QUANTITY
SEK100M350ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK100M350ST
Internal Part NumberEIS-SEK100M350ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSEK
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)26.54 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK100M350ST
Related LinksSEK100, SEK100M350ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK100M350ST Details Description
Related parts for SEK100M350ST
FIXED IND 10UH 2.9A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 23POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 26POS datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE6 M25 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf