Cornell Dubilier Electronics SEK103M016ST
SEK103M016ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK103M016ST
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
SEK103M016ST.pdf
Availability of SEK103M016ST
QUANTITY
SEK103M016ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK103M016ST
Internal Part NumberEIS-SEK103M016ST
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.884A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK103M016ST
Related LinksSEK103, SEK103M016ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK103M016ST Details Description
Related parts for SEK103M016ST
REGULTR 1.8V 14A CU CASE HRZ SMD datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
GDT 75V 20% 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
PAC-CJ1W-RV12-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323 datasheet.pdf
OSC MEMS 153.6MHZ CMOS SMD datasheet.pdf