Cornell Dubilier Electronics SEK103M6R3ST
SEK103M6R3ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK103M6R3ST
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
SEK103M6R3ST.pdf
Availability of SEK103M6R3ST
QUANTITY
SEK103M6R3ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK103M6R3ST
Internal Part NumberEIS-SEK103M6R3ST
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.83A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK103M6R3ST
Related LinksSEK103, SEK103M6R3ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK103M6R3ST Details Description
Related parts for SEK103M6R3ST
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
DIN-POWER F032MS-3 0C1-2-V1 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SMA PLUG STR LMR-240 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
DIODE MODULE 1000V 200A 3T0WER datasheet.pdf