Cornell Dubilier Electronics SEK220M200ST
SEK220M200ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK220M200ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
SEK220M200ST.pdf
Availability of SEK220M200ST
QUANTITY
SEK220M200ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK220M200ST
Internal Part NumberEIS-SEK220M200ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSEK
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)9.05 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK220M200ST
Related LinksSEK220, SEK220M200ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK220M200ST Details Description
Related parts for SEK220M200ST
RES SMD 2.37K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A SOP-8 ADV datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK FOR CTL41E datasheet.pdf
MOSFET N CH 800V 6A IPAK datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 25K OHM 75W datasheet.pdf