Cornell Dubilier Electronics SEK221M6R3ST
SEK221M6R3ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK221M6R3ST
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
SEK221M6R3ST.pdf
Availability of SEK221M6R3ST
QUANTITY
SEK221M6R3ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK221M6R3ST
Internal Part NumberEIS-SEK221M6R3ST
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.57 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current165mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK221M6R3ST
Related LinksSEK221, SEK221M6R3ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK221M6R3ST Details Description
Related parts for SEK221M6R3ST
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 4GHZ 32MLF datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
INSERT HD15 RCPT TO PCB TERM BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
RES 18K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0503 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 24 OHM 0404 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 4KV AXIAL datasheet.pdf