Cornell Dubilier Electronics SEK471M035ST
SEK471M035ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK471M035ST
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
SEK471M035ST.pdf
Availability of SEK471M035ST
QUANTITY
SEK471M035ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK471M035ST
Internal Part NumberEIS-SEK471M035ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current580mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK471M035ST
Related LinksSEK471, SEK471M035ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK471M035ST Details Description
Related parts for SEK471M035ST
RES SMD 324K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 OPEN SN datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf