Cornell Dubilier Electronics SEK471M050ST
SEK471M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK471M050ST
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SEK471M050ST.pdf
Availability of SEK471M050ST
QUANTITY
SEK471M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK471M050ST
Internal Part NumberEIS-SEK471M050ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current730mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK471M050ST
Related LinksSEK471, SEK471M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK471M050ST Details Description
Related parts for SEK471M050ST
CONN RCPT LOPRO DL 70POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 50POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.5V 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 36SGL 1.57MM datasheet.pdf
CABLE HOUSING 6-13.5MM 10POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf