Cornell Dubilier Electronics SEK471M063ST
SEK471M063ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK471M063ST
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SEK471M063ST.pdf
Availability of SEK471M063ST
QUANTITY
SEK471M063ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK471M063ST
Internal Part NumberEIS-SEK471M063ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)280 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK471M063ST
Related LinksSEK471, SEK471M063ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK471M063ST Details Description
Related parts for SEK471M063ST
CONN RCPT .100" 14POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 2POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 34AWG 30IN datasheet.pdf
THERMASHIELD CONVOLUTED 1/2" 4' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 7.5A 125V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A 4SDFN datasheet.pdf