Cornell Dubilier Electronics SEK4R7M160ST
SEK4R7M160ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK4R7M160ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
SEK4R7M160ST.pdf
Availability of SEK4R7M160ST
QUANTITY
SEK4R7M160ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK4R7M160ST
Internal Part NumberEIS-SEK4R7M160ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSEK
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)42.35 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK4R7M160ST
Related LinksSEK4R7, SEK4R7M160ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK4R7M160ST Details Description
Related parts for SEK4R7M160ST
IC OPAMP JFET 13MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 65MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 8K OHM 50W datasheet.pdf
LED GREEN 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/1.8V 0.3A 10TDFN datasheet.pdf
4.9V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf