Cornell Dubilier Electronics SEK4R7M200ST
SEK4R7M200ST picture photo
Mfg. Part Number
SEK4R7M200ST
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
SEK4R7M200ST.pdf
Availability of SEK4R7M200ST
QUANTITY
SEK4R7M200ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SEK4R7M200ST
Internal Part NumberEIS-SEK4R7M200ST
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)42.35 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SEK4R7M200ST
Related LinksSEK4R7, SEK4R7M200ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SEK4R7M200ST Details Description
Related parts for SEK4R7M200ST
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1MM DL AU SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 600MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ETHERNET 7 TP RJ45 PORT datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" GOLD datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf