AVX Corporation SF16-0953M4UU01
SF16-0953M4UU01 picture photo
Mfg. Part Number
SF16-0953M4UU01
Manufacturer
Product Category
SAW Filters
Brief Description
FILTER SAW 953MHZ RF SMD
Datasheet Download
SF16-0953M4UU01.pdf
Availability of SF16-0953M4UU01
QUANTITY
SF16-0953M4UU01 Order Process
Ship out your order
Specifications of SF16-0953M4UU01
Internal Part NumberEIS-SF16-0953M4UU01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Filters
FamilySAW Filters
SeriesSF, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency953MHz Center
Bandwidth6MHz
Filter TypeBand Pass
Insertion Loss2.5dB
ApplicationsGeneral Purpose
Package / Case4-SMD, No Lead
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.028" (0.70mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.055" W (1.60mm x 1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SF16-0953M4UU01
Related LinksSF16-09, SF16-0953M4UU01 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SF16-0953M4UU01 Details Description
Related parts for SF16-0953M4UU01
CONN TERM BLK ZDU 6-2 OR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN JACK 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 5.1K OHM 16DRT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 600V RADIAL datasheet.pdf