Apem Inc. SF36P001100
SF36P001100 picture photo
Mfg. Part Number
SF36P001100
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
SF36P001100.pdf
Availability of SF36P001100
QUANTITY
SF36P001100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SF36P001100
Internal Part NumberEIS-SF36P001100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesSF
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length11.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.50mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesBlack Insulated Lever
Actuator Material-
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SF36P001100
Related LinksSF36P, SF36P001100 Datasheet, Apem Inc. Distributor
SF36P001100 Details Description
Related parts for SF36P001100
IC OPAMP VFB 210MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 65.5 OHM 1W .05% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf