Vishay Semiconductor/Diodes Division SF4007-TR
SF4007-TR picture photo
Mfg. Part Number
SF4007-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE AVAL 1A 1000V SOD-57
Datasheet Download
SF4007-TR.pdf
Availability of SF4007-TR
QUANTITY
SF4007-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SF4007-TR
Internal Part NumberEIS-SF4007-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseSOD-57, Axial
Supplier Device PackageSOD-57
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SF4007-TR
Related LinksSF40, SF4007-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SF4007-TR Details Description
Related parts for SF4007-TR
FIXED IND 1UH 3.6A 10 MOHM TH datasheet.pdf
L-N-L KIT 2X8 W/O PV'S datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 54.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf