Switchcraft Inc. SF4281V-12EPG-3ES
SF4281V-12EPG-3ES picture photo
Mfg. Part Number
SF4281V-12EPG-3ES
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
SF4281V-12EPG-3ES.pdf
Availability of SF4281V-12EPG-3ES
QUANTITY
SF4281V-12EPG-3ES Order Process
Ship out your order
Specifications of SF4281V-12EPG-3ES
Internal Part NumberEIS-SF4281V-12EPG-3ES
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesShielded Multi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionIP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishPolyester
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating5.6A
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 120°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SF4281V-12EPG-3ES
Related LinksSF4281V-, SF4281V-12EPG-3ES Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
SF4281V-12EPG-3ES Details Description
Related parts for SF4281V-12EPG-3ES
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC 1913 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
SW TOP PLUNGER WIRELESS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
17+17 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf