Panasonic Electric Works SF4D-DC60V
SF4D-DC60V picture photo
Mfg. Part Number
SF4D-DC60V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY SAFETY 8PST 6A 60V
Datasheet Download
SF4D-DC60V.pdf
Availability of SF4D-DC60V
QUANTITY
SF4D-DC60V Order Process
Ship out your order
Specifications of SF4D-DC60V
Internal Part NumberEIS-SF4D-DC60V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesSF4D
PackagingTray
Relay TypeSafety
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage60VDC
Contact Form8PST (4 Form A, 4 Form B)
Contact Rating (Current)6A
Switching Voltage440VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)45 VDC
Turn Off Voltage (Min)9 VDC
Operate Time18ms
Release Time7ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power500 mW
Coil Resistance7.2 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SF4D-DC60V
Related LinksSF4D-, SF4D-DC60V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
SF4D-DC60V Details Description
Related parts for SF4D-DC60V
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC CTRLR BATTERY FAST CHRG 8DIP datasheet.pdf
CONN TERMINAL WIRE 4AWG TIN datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.575V SC70-4 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP MC CC 380MHZ datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 32TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf